آیا شخصیت فیلم های دراکولای خون آشام واقعی است؟

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

حمیده احمدیان راد

دراکولا

بسیاری از شما فیلم هایی درباره دراکولا دیده اید یا درباره آن شنیده اید. آیا می دانید این فیلم ها بر اساس رمانی ساخته شده اند که شخصیت اصلی آن ریشه های تاریخی دارد؟ دراکولا نام رمانی است که در سال 1897 به وسیله نویسنده ایرلندی، برم استوکر بر اساس خصوصیات کنت دراکولای خون آشام نوشته شد. با این که استوکر این خون آشام را از خودش اختراع نکرده بود، اما بعد از انتشار رمان او, در قرن 20 و 21 تعداد زیادی فیلم و تئاتر از روی آن ساخته شد.

 

اولین کتاب مربوط به دراکولا

 

استوکر قبل از نوشتن کتاب دراکولا، هفت سال را در میان داستان ها و فولکورهای اروپایی به جست و جو درباره خون آشام ها سپری کرد.

 

البته هر چند که دراکولای اصلی رومانیایی بود، ولی بخش هایی از کتاب خون آشام در شهر وایتبای جریان دارد که در آن زمان استوکر در آن جا زندگی می کرد.

 

تصویری از تاریخ و جغرافیای واقعی

اگر چه کتاب دراکولا یک کار افسانه ای و داستانی است, اما اساس تاریخی هم دارد.

 

در تحقیقاتی که به وسیله دو محقق در سال 1972 انجام شد، احتمال وجود ارتباطاتی بین "ولد دراکولای سوم" و دراکولای داستان استوکر مطرح شد. گفته می شود "ولد ایمپلر" متولد "ترنسیلوانی" [در حال حاضر استانی در کشور رومانی است]، در طول دوره اول سلطنتش (1462-1456) بین 20000 نفر تا 40000 نفر از شهروندان اروپایی را کشته است. این افراد شامل رقیبان سیاسی, مجرمان و هرکس دیگری که از نظر او برای بشریت بی فایده بودند، می شدند. اکثر آنها با استفاده از روش مورد علاقه او که به سیخ کشیدن آنها روی یک تیرک یا میله تیز بود کشته می شدند. منبع اصلی بحث درباره این حوادث, ساکنان ساکسون در همسایگی ترنسیلوانیا هستند که به طور متناوب با ولد سوم در زد و خورد بودند و ممکن است طرفدار او هم بوده باشند. چون که رومانیایی ها بعضی وقت ها از ولد سوم به عنوان همسایه قهرمان با احترام یاد می کردند. علت این بود که مهاجمان ترک را از این منطقه بیرون راند. گفته می شود که جنایات او به صورت به سیخ کشیدن شامل 100000 ترک مسلمان هم می شده.

 

از نظر تاریخی، نام دراکولا از یک اتحاد مخفی از شوالیه ها به وجود آمده که به وسیله زیگموند لوکزامبوگ (پادشاه مجارستان, کورواسی و بهومیا و امپراتوری رم مقدس) پایه گذاری شد تا از مسیحیت حمایت کند و از امپراتوری در مقابل ترک های عثمانی دفاع کند. دراکول ولد دوم، پدر ولد سوم، به خاطر جنگ شجاعانه اش با ترک ها در حوالی سال 1431 فردی شناخته شده است.

 

به این ترتیب استوکر نویسنده کتاب دراکولا نام دراکولا را از تاریخ کشور رومانی گرفته. البته به نظر می رسد که استوکر درباره جزئیات حکومت ولد سوم چیز زیادی نمی دانسته است.

 

احتمال هم می رود که استوکر تحت تأثیر تاریخ کنتس "الیزابت بتوری" هم قرار گرفته باشد که در پادشاهی مجارستان متولد شد. عقیده بر این است که بتوری بیش از 700 دختر مستخدم را شکنجه کرده و کشته باشد تا در خون آنها حمام کند یا خون آنها را بنوشد. این کنتس باور داشته که خون آنها جوانی او را حفظ می کند. این ممکن است جوابی برای این موضوع باشد که چرا دراکولا هم بعد از تغذیه از خون جوان تر ظاهر می شده.

 

بعضی ادعا می کنند که استوکر قلعه کنت دراکولا را از "قلعه اسلین" (Slains Castle) در رومانی الهام گرفته شده باشد. به هر صورت وقتی که استوکر در 1895 از قلعه دیدن کرد، پنج سال از شروع کار نوشتن دراکولا گذشته بود و بعید است که ارتباط زیادی بین این دو وجود داشته باشد.

 

منبع: http://en.wikipedia.org/wiki/Dracula

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn