برخی راه های دور کردن خطر گرم شدن زمین

حمیده احمدیان راد

گرم شدن زمینبا روند كنوني افزايش گازهاي گلخانه اي تلاش هاي جدي تري لازم است تا جلوي گرم شدن زمين و عواقب ناشي از آن گرفته شود؛ چراكه همين حالا سرزمين هايي از بنگلادش گرفته تا فلوريداي امريكا زير آب رفته اند. خشكسالي و گرماي ويران كننده، رود يانگ تسه در چين و رودهايي در اوكراين را سيلابي كرده است. بارش باران هاي شديد در هند و امريكاي شمالي نيز از جمله عواقب ناشي از گرم شدن زمين هستند. اگر بخواهيم بقيه نتايج گرم شدن زمين را ذكر كنيم، فهرست بلندبالايي مي شود.

با تمام اينها گازهاي گلخانه اي در حال بيشتر شدن هستند و به غلظت آنها دو بخش در ميليون در هر سال اضافه مي شود.

حتي اگر ميزان گازهاي گلخانه اي به همين ميزان كنوني يعني 387 بخش در سال باقي بماند باز هم موجب گرم شدن زمين به ميزان دو درجه مي شود. اين دو درجه بي خطر نيست و با همين دو درجه اثراتي منفي بر بسياري از مناطق و سيستم ها بر جا خواهد ماند. اما اگر زمين بيش از اين دو درجه گرم شود، تأثيرات جدي تر خواهد بود.

حالا تصور كنيد كه اگر افزايش گازهاي گلخانه اي به همين ميزان دو بخش در ميليون در هر سال ادامه يابد چه اثرات بدي در آب و هواي زمين به جا خواهد گذاشت. با اين حساب چه كاري مي توانيم انجام دهيم تا جلوي گرم شدن بيشتر از دو درجه زمين را بگيريم؟ دانشمندان توجهشان را بر يافتن پاسخ اين پرسش متمركز كرده اند. راه حل ها بطور عمده بر وضع ماليات بر دي اكسيد كربن توليد شده و پايان دادن به روند از بين بردن جنگل ها به منظور انجام كشاورزي متمركز است.

تراژدي در اين است كه در حال حاضر شانس زيادي براي اين كه زمين از دو درجه بيشتر گرم نشود وجود ندارد. اگر هم جهان 2/2 گرم تر شود از بين نمي رود منتها موضوع اين است كه در حال پيش رفتن به وضعيت فراتر از خطر هستيم.

تبلیغات در صفربیست

طرح بشارت

از من بپرس

چرا جغدها بدشگون خوانده می شوند؟

جغد در بسیاری از فرهنگ ها جنبه منفی دارد...

چیستان

من در جاهایی یافت می شوم که هیچ چیز نمی تواند در آنها یافت شود. مرده ها همیشه من را می خورند اما اگر یک زنده من را بخورد می میرد.

پاسخ

.

قصه مصور

مهندسی فضایی ها

نقاشی فیلسوفی در حال سخنرانی در جهان نما

برترین نقاشی های جهان (برای مشاهده تصویر بزرگ تر روی تصویر بالا کلیک کنید)

این صفحه را در گوگل محبوب کنید