موشک چیست و چگونه کار می کند؟

 

موشک ها موتورهایی هستند که نسبت به هر نوع موتور دیگری نیروی بیشتری تولید می کنند. یک موشک می تواند حدود سه هزار برابر موتور یک ماشین در شرایطی که ابعادشان با هم برابر است نیرو تولید کند.

بیشتر موشك های امروزی با سوزاندن سوخت نیرو تولید می كنند. این موشك ها، موشك های شیمیایی نامیده می شوند. موشك ها تركیبی از مواد شیمیایی به نام پیشران یا propellant را می سوزانند. پیشران موشك از یك سوخت مثل بنزین، كروزن kerosene یا هیدرو‍ژن مایع و ماده ای كه اكسیژن را تآمین می كند ساخته شده است. تأمین اكسیژن موجب می شود سوخت بسوزد و به موشك اجازه می دهد كه در فضا كار كند. یعنی جایی كه هیچ هوایی وجود ندارد.

یك موشك شیمیایی سوخت را در یك محفظه سوخت یا احتراق می سوزاند. سوزاندن، گازی را ایجاد می كند كه به سرعت منبسط یا پخش می شود. گاز در همه جهات در داخل موشك منتشر می كند. به هرصورت گازی كه به عقب موشك جریان می یابد از میان یك دهانه بیرون می رود. این گاز فرار موشك را رو به جلو هل می دهد.

بیشتر موشك های فضایی دو یا سه بخش دارند كه مرحله نامیده می شود. این موشك ها، موشك های چند مرحله ای نامیده می شوند.

هر مرحله یك موتور موشك و پیشران دارد. مرحله اول بالابرنده booster نامیده می شود كه موشك را پرتاب می كند. بعد از این كه مرحله اول بیشتر سوختش را می سوزاند، موشك این بخش را می اندازد و مرحله دوم را مورد استفاده قرار می دهد. موشك به این ترتیب هر مرحله را بعد از دیگری مورد استفاده قرار می دهد.

موشك های چند مرحله ای برای پروازهای طولانی نزدیك زمین و پروازهای به سوی فضا مورد استفاده قرار می گیرند.

آنها می توانند نسبت به موشك هایی كه تنها یك مرحله دارند به سرعت های بالاتری برسند. زیرا وزن این موشك ها با افتادن مرحله ها پس از تمام شدن پیشرانشان افزایش می یابد. یك موشك سه مرحله ای می تواند حدود سه برابر سریع تر از یك موشك یك مرحله ای كه همان مقدار سوخت را حمل می كند حركت كند.

تبلیغات در صفربیست

طرح بشارت

نوروزنوروز مبارک

سرگذشت نوروز و تقویم ایرانی

قدمت رسم نوروز به پانزده هزار سال قبل- یعنی به زمان قبل از آخرین عصر یخبندان- می رسد...

درباره حاجی فیروز

به احتمال قوی حاجی فیروز جایگزین تمامی سرگرم کننده های دیگر سال نو مانند میر نوروزی، غول بیابانی، آتش افروز و ... شده است...

چگونگی برگزاری نوروز در گذشته و اکنون

در دوران ساسانیان  مقدمات نوروز حداقل 25 روز پیش از نوروز آغاز می شد...

چشم انداز آبشار نیاگارا از دور

برترین نقاشی های جهان (برای مشاهده تصویر بزرگ تر روی تصویر بالا کلیک کنید)

جدیدترین مطالب

فضا

بدن انسان

جانوران و گیاهان

تاریخ و جغرافی

» واقعیت هایی درباره اقیانوس ها

علوم و تکنولوژی

روانشناسی

این صفحه را در گوگل محبوب کنید