داخل زمين

دانشمندان نمي توانند به طور مستقيم داخل زمين را مطالعه كنند. عميق ترين چاه هايي كه حفر شده اند تنها به كمتر از عمق هشت مايلي يا 13 كيلومتري زير سطح مي رسند. زمين شناسان مي دانند كه ترکیبات داخل زمين با ترکیبات پوسته خارجي تر باريكش متفاوت است.

در عمق زمين فشار به قدري زياد است كه مواد معدني به شکل متراكمي فشرده می شوند. مواد به این شکل در سطح زمین يافت نمي شوند.
به اين ترتيب لايه هاي عميق تر زمین از مواد سنگين تري تشكيل شده اند.  آنها نسبت به لايه هاي خارجي تر داغ تر، متراكم تر و زير فشار خيلي بیشتري هستند.

لایه های تشکیل دهنده زمین

دانشمندان با  مطالعه این که چگونه امواج ناشی از زلزله، زیر پوسته جامد زمینحرکت می کنند، درباره داخل زمین مطالبی می آموزند. طرح از سایت ناسا

 

لایه های تشکیل دهنده زمین

يك راه براي تعيين تركيب كل زمین، تجزيه و تحليل شيميايي شهاب سنگ ها است. انواع مشخصي از اجرام به نام "كندريت" ها كه از بقاياي منظومه شمسی اوليه هستند، بدون تغيير در فضا باقي مانده اند و بعضي از آنها روي زمين افتاده اند.

زمين شناسان از كندريت ها استفاده مي كنند تا تركيب شيميايي اصلي داخل زمين را به دست آورند.

جدا از كندريت ها، زمين از لايه هايي تشكيل شده كه حاوی عناصر شيميايي مختلف است.

زمين شناسان با مطالعه لرزه هاي توليد شده به وسیله زمين لرزه ها كه با استفاده از ابزاري به نام "سيسموگراف" انجام مي شود، درباره داخل زمين اطلاعاتي به دست مي آورند. سرعت حرکت لرزه ها در داخل زمين به تركيب و تراكم موادي كه این لرزه ها از ميانشان عبور مي كنند بستگي دارد. زمين شناسان مي توانند بسياري از نسبت هاي ترکیبات داخل زمين را با تجزيه و تحليل اين لرزه ها تعيين كنند.

تبلیغات در صفربیست

طرح بشارت

نوروزنوروز مبارک

سرگذشت نوروز و تقویم ایرانی

قدمت رسم نوروز به پانزده هزار سال قبل- یعنی به زمان قبل از آخرین عصر یخبندان- می رسد...

درباره حاجی فیروز

به احتمال قوی حاجی فیروز جایگزین تمامی سرگرم کننده های دیگر سال نو مانند میر نوروزی، غول بیابانی، آتش افروز و ... شده است...

چگونگی برگزاری نوروز در گذشته و اکنون

در دوران ساسانیان  مقدمات نوروز حداقل 25 روز پیش از نوروز آغاز می شد...

چشم انداز آبشار نیاگارا از دور

برترین نقاشی های جهان (برای مشاهده تصویر بزرگ تر روی تصویر بالا کلیک کنید)

جدیدترین مطالب

فضا

بدن انسان

جانوران و گیاهان

تاریخ و جغرافی

» واقعیت هایی درباره اقیانوس ها

علوم و تکنولوژی

روانشناسی

این صفحه را در گوگل محبوب کنید