کوه ها چرا و چگونه به وجود آمده اند؟

حمیده احمدیان راد

مقالات مرتبط:

کوه ها چرا و چگونه به وجود آمده اند؟انواع کوه ها کدام ها هستند؟بلندترین کوه های زمین کدام ها هستند؟رشته کوه ها چه هستند؟

Image

لغت نامه ها یک کوه را این طوری تعریف می کنند که بلندتر و سراشیب تر از یک تپه است. در واقع کوه یک بخش تغییر یافته از سطح زمین بر اثر عوامل طبیعی است که در یک منطقه محدود دراز شده و به سمت بالای زمین گسترش پیدا کرده. کوه ها معمولاً شیب دارند، کناره هایشان سرازیری است و قله ها و نوک های تیز یا اندکی گرد دارند.

معمولاً، کوه ها زمین های تغییر شکل یافته ای هستند که بیش از 600 متر ارتفاع دارند. کوه ها در هر قاره و حتی زیر اقیانوس های بزرگ وجود دارند. به دلایل مختلف چند نوع مشخص از کوه ها وجود دارند.

کوه ها محل سکونت تقریباً یک دهم انسان ها هستند و یک پنجم سطح خشکی های زمین را می پوشانند و در 75 درصد کشورها وجود دارند. بیشتر از نیمی از آب تازه جهان از کوه ها سرچشمه می گیرد و همه رودخانه های اصلی جهان از سرچشمه های کوهستانی تغذیه می شوند.

کوه ها چگونه تشکیل شده اند؟

کوه ها در دوره های زمانی طولانی و بر اثر نیروهای وحشتناکی در داخل زمین تشکیل شده اند. کوه ها بر اثر آتشفشان ها، فرسایش و آشفتگی یا بالا رفتن پوسته زمین به وجود آمده اند.

پوسته زمین از شش تکه عظیم به نام صفحات ساخته شده که وقتی به هم گیر می کنند مثل یک پازل می شوند. موقعی که دوتکه از پوسته زمین به هم کوبیده می شوند، ممکن است زمین به سمت بالا هل داده شود و کوه ها تشکیل شوند. بسیاری از بزرگ ترین کوه های جهان به خاطر برخوردهای عظیم بین قاره ها به وجود آمده اند.

آیا می دانید که زمین لرزه ها هم موقعی که دو صفحه همدیگر را به عقب هل می دهند و باعث ایجاد شکاف و شکستگی در پوسته می شوند رخ می دهد؟

افزايش تنوع زيستي با تشكيل كوه ها

بسياري تصور مي كنند پايداري يك محيط در دراز مدت به غنای گونه ها منجر مي شود اما حالا مشخص شده درواقع مناطقي كه از نظر زمین شناسی پویا هستند نقش عمده ای در افزایش تنوع زیستی دارند. درواقع رشته کوه های جوان مانند آند، هیمالیا و زاگرس (در ایران و عراق) چشم انداز وسيعي را مقابل ما قرار مي دهند و بسیاری از زیستگاه های جدید برای توسعه گونه های جدید مفیدند. البته اثرات تشکیل کوه ها و تغییرات آب و هوایی مرتبط با آنها فراتر از ايجاد تنها رشته کوه ها است و سیستم های رودخانه اي هم به دنبال آن تغییر مي كند.

تبلیغات در صفربیست

طرح بشارت

 

خارها و گل ها در گلدان شیشه ای روی میز با رومیزی، 1677. اثر ویلم ون ایسلت (1683-1627) نقاش آلمانی سبک باروک. محل نگهداری اثر مجموعه ای خصوصی. اندازه اثر 58 در 46.4 سانتی متر.

برترین نقاشی های جهان (برای مشاهده تصویر بزرگ تر روی تصویر بالا کلیک کنید)

جدیدترین مطالب

فضا

بدن انسان

جانوران و گیاهان

تاریخ و جغرافی

علوم و تکنولوژی

روانشناسی

این صفحه را در گوگل محبوب کنید