اپل آیدی چیست؟

اگر از دارندگان یک آی دیوایس مانند آیفون، آی پد و آی پاد باشید می دانید که برای دانلود اپلیکیشن از اپ استور نیاز به یک اپل آیدی دارید. بسیاری از کاربران آیفون در ایران در همان ابتدای خرید گوشی یا تبلت از فروشنده می خواهند که اپلیکیشن های لازم را بر روی دستگاه آن ها نصب کند. این عمل علاوه بر داشتن هزینه ای بالا باعث می شود شما هیچ گاه نتوانید اپلیکیشن های خود را آپدیت کنید زیرا نیاز به یوزرنیم و پسورد فرد فروشنده دارید.

ضمنا شما بدون داشتن اپل آیدی نمی توانید از امکاناتی نظیر آی مسیج، فیس تایم، گیم سنتر، آی کلاد بکاپ و … در آیفون و آی پد خود استفاده کنید و عملا بخش اعظمی از امکانات دستگاه شما بلا استفاده باقی می ماند. تنها راه حل این مشکل خرید اپل ایدی شخصی برای شماست. پیش از این در این وبلاگ به صورت جامع آموزش ساخت اپل آی دی ( اکانت آیتونز ) را برای شما شرح داده بودیم. اما ممکن است شما علاقه ای به طی مراحل ساخت اپل آی دی و ارورهای احتمالی آن نداشته و ترجیح می دهید شخص دیگری اپل آی دی را با ایمیل شما برایتان بسازد. سایت www.getappleid.com سایتی است که با ایمیل شما اپل آی دی را ساخته و شما می توانید از اپل آیدی خود به صورت اختصاصی استفاده کنید. مزیت این سایت نسبت به سایت های مشابه ساخت اپل آی دی با ایمیل شما و نداشتن دردسر ساخت اپل آی دی و امنیت بالاتر آن است. زیرا شما بعد از دریافت یوزرنیم و پسورد اپل آی دی تمامی تنظیمات آن را می توانید در سایت اپل تغییر یا تایید کنید. بعد از ثبت سفارش در سایت خرید اپل ایدی شما صاحب یک اپل آی دی آمریکا شده و می توانید از اپل آی دی خود برای دریافت اپلیکیشن های موبایل از اپ استور، ارسال پیام از طریق آی مسیج، تماس تصویری با فیس تایم و … استفاده نمایید.

قطعا داشتن اپل آی دی باعث می شود شما دیگر خودتان بتوانید به راحتی اپلیکیشن های دلخواه را بر روی آیفون و آی پد خود نصب کرده و برای هر بار ریختن اپلیکیشن دیگر هزینه ای پرداخت نکنید. پس اگر یک آی دیوایس داشته و اپل آی دی ندارید از طریق همین سایت می توانید اقدام به خرید اپل ایدی کنید.

هيپرپلازي چيست؟

دکتر مونا زارع

سلول ها در پاسخ به تغییرات محیط اطرافشان می توانند خود را تغییر دهند. هیپرپلازی یکی از این پاسخ ها است. هيپرپلازي به معنی افزايش تعداد سلول ها است. هيپرپلازي زماني رخ مي دهد كه جمعيت سلولي قابل تكثير باشد. ممكن است هيپرپلازي همراه با هيپرتروفي و اغلب در پاسخ به همان محرك ها رخ دهد.

هیپرپلازی-هیپرتروفی

هيپرپلازي مي تواند فيزيولوژيك يا پاتولوژيك باشد (يعني هم مي تواند در شرايط طبيعي بدن و در انسان سالم رخ دهد و هم در شرايط آسيب شناختي و بيماري).

دو نوع هيپرپلازي فيزيولوژيك (طبيعي) بدن عبارتند از:

1-هيپرپلازي هورموني: بهترين مثال آن افزايش تعداد سلول های غدد پستاني زن در دوران حاملگي و بلوغ است.

2-هيپرپلاز جبراني: زماني اتفاق مي افتد كه قسمتي از يك بافت دچار بيماري شده يا برداشته شده باشد و در اين صورت بدن با تكثير سلول ها درصدد جبران برمي آيد. به عنوان مثال وقتي قسمتي از كبد برداشته می شود، ظرف 12 ساعت فعاليت ميتوزي (تكثيري) در سلول هاي باقي مانده شروع مي شود و در نهايت كبد را به وزن طبيعي خود مي رساند. بنابراين اگر به دليل تومور، يك لوب (بخش) از كبد را با جراحي برداريم دوباره يك لوب ايجاد مي شود.

3-هيپرپلازي پاتولوژيك (آسيب شناختي، غيرطبيعي): مي تواند به دليل اختلالات هورموني باشد. به عنوان مثال هيپرپلازي خوش خيم پروستات كه ناشي از اثرات موضعي هورمون ها است و يا هيپرپلازي اندومتر (لايه داخلي) رحم كه به علت افزايش هورمون استروژن است. هيپرپلازي در بعضي موارد زمينه ساز سرطان است. به عنوان مثال می توان از هيپرپلازي اندومتر نام برد. ولي هيپرپلازي پروستات خوش خيم است.

فرق هيپرپلازي با سرطان چيست؟

بايد توجه داشته باشيم كه در تمام اين نمونه ها فرايند هيپرپلازي تحت كنترل باقي مي ماند و با قطع تحريك (به عنوان مثال متوقف شدن اختلال هورموني) هيپرپلازي ناپديد مي شود. ولي در سرطان، فرايندهاي كنترل كننده رشد از تنظيم خارج شده يا غيرفعال مي شوند و بدن نمي تواند كنترل كند. با اين وجود، هيپرپلازي پاتولوژيك محيط مستعدي را فراهم مي آورد كه مي تواند در نهايت موجب تكثير سلول هاي سرطاني شود. به عنوان مثال بيماران دچار هيپرپلازي اندومتر رحم در معرض خطر بيشتري براي ابتلا به سرطان اندومتر هستند.

گاهي هيپرپلازي ناشي از ويروس ها است. به عنوان مثال زگيل كه ناشي از نوعي ويروس است و در آن اپيدرم پوست (سطحي ترين لايه پوست) به شدت ضخيم مي شود.

منابع:

-آسیب شناسی پایه (عمومی) رابینز، سال 2007، ویرایش هشتم- کومار، عباس، فوستو،  میچل- زیر نظر دکتر مسلم بهادری/ مترجمین: دکتر علی رضا فتح اللهی- دکتر خسرو سبحانیان- دکتر مسعود خدایی- انتشارات ارجمند.

-با سپاس از دکتر میرافشاریه، استاد آسیب شناسی (پاتولوژی) دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما بعد از تایید مدیریت در سایت منتشر خواهد شد
  • هیچ نظری یافت نشد.
این صفحه را در گوگل محبوب کنید