درجه حرارت طبیعی بدن چه قدر است؟

دکتر مونا زارع

درجه حرارت بافت های عمقی بدن چه قدر است؟

درجه حرارت بافت های عمقی، که درجه حرارت مرکزی (core) نامیده می شود، در تمام اوقات به طور دقیق در محدوده 37 درجه سانتی گراد به علاوه یا منهای 0.6 سانتی گراد (به استثنای هنگام تب) ثابت می ماند.

درجه حرارت پوست چه قدر است؟

دمای بدن درجه حرارت پوست بر خلاف درجه حرارت مرکزی با درجه حرارت محیط اطراف بالا و پایین می رود.

در توانایی پوست برای دفع گرما به محیط اطراف، درجه حرارت آن اهمیت فراوانی دارد. هیچ رقم واحدی را نیز نمی توان به عنوان درجه حرارت طبیعی پوست در نظر گرفت. دمای متوسط هنگام اندازه گیری از راه دهان معمولاً 36.7 تا 37 درجه سانتی گراد و هنگام اندازه گیری از راه مقعد حدود 0.6 درجه سانتی گراد بالاتر از این رقم در نظر گرفته می شود.

چرا دمای پوست تغییر می کند؟

دمای بدن در جریان فعالیت عضلانی افزایش می یابد و با تغییرات فوق العاده شدید دمای محیط اطراف تغییر می کند. زیرا مکانیسم های تنظیم کننده دما صددرصد کامل نیستند. هنگامی که بر اثر فعالیت عضلانی، گرمای بیش از حدی تولید می شود، دما می تواند به طور موقت از 38.3 تا 40 درجه سانتی گراد بالا رود. برعکس هنگامی که بدن در معرض سرمای فوق العاده شدید قرار می گیرد، می تواند به مقادیر زیر 36.7 سقوط کند.

تبلیغات در صفربیست

طرح بشارت

از من بپرس

چرا جغدها بدشگون خوانده می شوند؟

جغد در بسیاری از فرهنگ ها جنبه منفی دارد...

چیستان

من سه تا زندگی دارم. به قدری لطیفم که می توانم پوست را آرامش دهم. به قدری سبکم که آسمان را نوازش می کنم. به قدری سختم که سنگ ها را می شکافم.

پاسخ

قصه مصور

آزمایش عکس العمل

نقاشی اگنس دیی

برترین نقاشی های جهان (برای مشاهده تصویر بزرگ تر روی تصویر بالا کلیک کنید)

این صفحه را در گوگل محبوب کنید