آناتومی گوش داخلي

دکتر مونا زارع

گوش داخلي، اولين قسمت از گوش است كه در جنين شروع به تكامل مي كند. ساختمان های گوش داخلي اطلاعات مربوط به شنوايي و تعادل را به مغز مي رسانند.

آناتومی گوش داخلی

گوش داخلي از تعدادي حفره استخواني به نام دالان يا لابيرنت استخواني تشكيل شده كه كيسه ها و مجاري غشايي به نام لابيرنت غشايي درون اين حفرات قرار مي گيرند.

لابيرنت استخواني شامل دهليز، سه مجراي نيمدايره اي و حلزون است. اين حفره های استخواني حاوي مايع شفافي به نام پري لنف است كه از نظر تركيب يوني شبیه مایع خارج سلولي است ولي نسبت به آن پروتئين كمتري دارد. درون لابيرنت استخواني،‌ كيسه ها و مجاري ای به نام لابيرنت غشايي قرار دارد. لابيرنت غشايي درون پري لنف غوطه ور است و بنابراين مايع پري لنف بين لابيرنت استخواني و غشايي قرار مي گيرد.

لابيرنت غشايي يك سيستم متوالي از مجاري و كيسه ها است كه درون لابيرنت استخواني قرار دارد و درون آنها با اندولنف پر شده است. اين بخش حاوي دو كيسه (اوتريكل و ساكول) و چهار مجرا (سه مجراي نيمدايره اي و مجراي حلزوني) است.

ساختمان هاي گوش داخلي اطلاعات مربوط به شنوايي و تعادل را به مغز مي رسانند. مجراي حلزوني عضو شنوايي است و مجراي نيمدايره اي، اوتريكول و ساكول اعضای تعادلي هستند.

تبلیغات در صفربیست

طرح بشارت

نوروزنوروز مبارک

سرگذشت نوروز و تقویم ایرانی

قدمت رسم نوروز به پانزده هزار سال قبل- یعنی به زمان قبل از آخرین عصر یخبندان- می رسد...

درباره حاجی فیروز

به احتمال قوی حاجی فیروز جایگزین تمامی سرگرم کننده های دیگر سال نو مانند میر نوروزی، غول بیابانی، آتش افروز و ... شده است...

چگونگی برگزاری نوروز در گذشته و اکنون

در دوران ساسانیان  مقدمات نوروز حداقل 25 روز پیش از نوروز آغاز می شد...

چشم انداز آبشار نیاگارا از دور

برترین نقاشی های جهان (برای مشاهده تصویر بزرگ تر روی تصویر بالا کلیک کنید)

جدیدترین مطالب

فضا

بدن انسان

جانوران و گیاهان

تاریخ و جغرافی

» واقعیت هایی درباره اقیانوس ها

علوم و تکنولوژی

روانشناسی

این صفحه را در گوگل محبوب کنید