آناتومی معده

دکتر مونا زارع

معده يك كيسه عضلاني است و از قسمت هاي حجيم لوله گوارش و بخش گشاد شده آن است. لوله گوارش لوله اي توخالي با قطري متغير است كه ويژگي هاي ساختماني مشترکي در سراسر لوله دارد و در قسمت هاي مختلف اين لوله ساختمان آن بر حسب كاركرد آن كمي متغير است. به طوركلي از نظر ساختمانی لوله گوارش از چهار لايه تشكيل شده است كه از داخل به خارج عبارتند از: مخاط، زير مخاط، لايه عضلاني، سروز.

 

محل قرارگیری معده

 

معده از يك طرف با مري و از طرف ديگر با دوازدهه (قسمت ابتدايي روده باريك) ارتباط دارد. معده در جنين در انتهاي هفته چهارم بارداري شروع به تشكيل شدن مي كند.

معده محلي براي ذخيره مواد غذايي، هضم و جذب جزيي آن است.

معده به طور مايل در قسمت بالا و چپ حفره شكمي قرار گرفته است. سطح قدامي فوقاني معده به جلو و بالا متمايل است و سطح خلفي تحتاني معده به عقب و پايين متمايل است. شكل معده به پر يا خالي بودن آن و وضعيت احشايي بستگي دارد كه آن را احاطه كرده اند. وقتي معده خالي است عمودي قرار گرفته و شبيه به حرف j است و در اشخاص چاق عرضي قرار مي گيرد. شكل معده را مي توان پس از بلع نمك باريم از طريق راديوگرافي مورد بررسي قرار داد.

معده اندامي است كه قابليت اتساع (گشاد شدن) زيادي دارد. طول آن در حدود 22.5 سانتي متر و ظرفيت آن در ابتداي تولد 30 ميلي لیتر، در ابتداي بلوغ يك ليتر و در سنين بالاتر از بلوغ 1.5 تا دو ليتر است.

 

ساختمان معده

 

معده دو مجرا دارد كه عبارتند از:

1-مجرای كارديا كه به انتهاي تحتاني مري متصل است. قطر این سوراخ به وسيله يك دريچه تنظيم مي شود. اين دريچه يک طرفه بوده و در حالات عادي اجازه برگشت مواد غذايي را از معده به مري نمي دهد. مجرای كارديا در مجاورت مهره يازدهم سينه اي قرار دارد.

2-مجرای پيلوريك كه به داخل دوازدهه باز مي شود.

تبلیغات در صفربیست

طرح بشارت

 

نقاشی آسودگی

برترین نقاشی های جهان (برای مشاهده تصویر بزرگ تر روی تصویر بالا کلیک کنید)

جدیدترین مطالب

فضا

بدن انسان

جانوران و گیاهان

تاریخ و جغرافی

علوم و تکنولوژی

روانشناسی

این صفحه را در گوگل محبوب کنید